петък, 5 февруари 2010 г.

ГМO = летящ медоносен домат?

.
Един призрак броди както обикновено из Европа. Този път броди призракът на генно изменените организми. (Наричани за по-страшно "модифицирани".) Откакто бе разгадана ДНК, учените се мъчат да пипнат “там вътре”, тъй че да поправят грешките на “Създателя”. Напълно обяснимо, а след 1973 г. и успешно. “Genentech” обяви през 1978 г., че “пипнатата” от нея бактерия “ешерихия коли” произвежда човешки инсулин и оттогава духът митка свободно по света с бутилката под мишница, преследван от глутници ловци на духове.
Все повече лекарства се създават чрез генно инженерство. Отгледан бе домат с говежди съставки. Светеща рибка вече спестява на собственика си харчовете за осветление, в тон с напъните на Европейската комисия за икономии. Човек-паяк пълзи из страниците на най-глупавия за всички времена комикс и всички мечтаят за крава, която пълни ведрото с течен млечен шоколад.
Но няма пълно щастие. Генно изменената ябълка на раздора се оказаха растителните храни. САЩ, Аржентина, и Бразилия произвеждат нови сортове соя, царевица, слънчоглед, рапица, картофи и памук, а Индия, Китай, Малайзия ги купуват. Обаче Мексико, Япония и почти цяла Европа предпочитат гладна смърт, нежели дяволските творения на “Мonsanto”. Стигна се дотам, че СТО обяви забраната за вноса на ГМО за незаконна и ЕК с половин уста пусна на европейска земя новата американска царевица, докато с другата половина я прокле. Откъде иде целия смут?
Първо, от незнание. Много неща относно ГМО още не се знаят, така както навремето и Едисон не е знаел докъде ще стигне електричеството[1]. Присъщо е за човека да се плаши от неизвестното. Не е ясно какво се случва след ядене на ГМО, нито се знае как същите общуват с простосмъртната царевица, нито как изглеждат кръстоските.
Второ, всяко изобретение става и за сватба, и за брадва. Прометей установил, че на огъня може да се сготви боб. Затова го дал на хората. Ако е знаел, че на същия огън може да се сготви и мисионер, би размислил. (Макар че кой знае?) Десетина големи фирми, най-вече американски, си поделят пазара на ГМО: твърде много участници за монопол, но достатъчно малко за олигопол. Да добавим: закупените от “Мonsanto” фирми “Delta” и “Pine Land” притежават технология, благодарение на която семената на изменената соя са стерилни. Т.е. за да я отглеждат фермерите ще трябва всяка година да купуват семе за посев от олигополистите, вместо да го произвеждат сами.
Що се отнася до ЕС, има и трето. Както в историята с хормонално подсиленото говеждо, и тук има завист, ревност, и страх, че американците пак са яхнали технологичната вълна, докато европейците още проверяват доколко водата е мокра. Има и лицемерие: "BASF" и "Bayer" все пак са сред посочените десет големи, така както германските фермери вече десетилетия произвеждат говеждо по оплювания американски начин.
А къде сме ние? Барабар Петко с европейците. Новата царевица вече е тук, но специален закон ще пази от експерименти тютюна, гроздето, памука, розата, пшеницата, плодовете и зеленчуците още някое време. И вероятно ще ги опази така, както другите закони опазиха черноморските плажове, киселото мляко и пресичащите на зелено пешеходци. Доматите и ягодите по нашите пазари все още не са американски, но от няколко години вече са пластмасови. Както казваше Н.Хайтов, светът е тръгнал да си събува потурите. Няма да ни подмине и нас. Но въпросът е прекалено сериозен, за да бъде оставен на българските политици. Може би все пак няма да затрием БАН, за да могат утре учените да обяснят какво да ядем и от какво да се плашим.
А ако същите се напънат, ще предложат на света и революционна новост: генно изменен български политик. Шесторък, гласуващ с шест пръстови отпечатъка.

[1] Ами до електрическия стол, ето докъде.

Няма коментари: